Jste živnostník, menší firma nebo odcházíte na volnou nohu a řešíte kde a jaké si vybrat řešení pro svůj web? Těžko se orientujete v aktuální nabídce? Nemáte deseti- ani stotisícový rozpočet? Pomohu vám se zorientovat.
Než se pustíte do pátrání po “nejlepším” řešení pro svůj nový web, zamyslete se, co od webu očekáváte. Slovo “nejlepší” dávám do uvozovek zcela záměrně, protože neexistuje nejlepší univerzální řešení. Co je nejlepší pro jednoho nemusí vůbec vyhovovat druhému.
Na začátek si zodpovězte následující 3 otázky:
1. Jaký účel má web plnit?
Bude váš web jen prezentační vizitka, nebo přes něj budete chtít také prodávat své služby (např. kurzy, webináře, e-booky apod), mít možnost rezervace služeb nebo sbírat kontakty pro svoji databázi? Plánujete vlastní projekt a budete potřebovat členské sekce a napojení na platební bránu?
V tom všem byste měli mít jasno:
jaké funkce má web plnit + jaké nástroje k tomu budu potřebovat
Základní představa o tom, co od svého webu potřebuji nyní, za 1, 3 a 5 let je velmi důležitá. Pomůže vám vybrat si a dimenzovat vhodné řešení a předejdete situaci, kdy vám vytvořený web nebude už třeba za rok vyhovovat, protože má nějaké technické omezení.
Zároveň vám tento základní plán, který s webem máte, pomůže si ujasnit i jeho velikost a zadání pro případného tvůrce (webaře).
2. Jste technicky zdatní a chcete se ponořit do technických detailů?
Odpověď na tuto otázku je velmi zásadní. Jste specialisty ve svém oboru a potřebujete řešení, které bude funkční a nebude náročné na další správu a administraci. Nebo vám to nevadí, rádi se něco nového naučíte a ponoříte do tajů HTML, CSS, SSL, SEO, bezpečnosti, API apod.?
Patříte-li do skupiny technologických nadšenců, pak si ještě zodpovězte, zda budete chtít obětovat i svůj čas tvorbě a správě svého webu, nebo tento čas raději využijete pro rozvoj svého podnikání?
Pro vaši představu vložení tohoto článku na web, výběr a vytvoření náhledového obrázku, popisků a nastavení SEO a odkazů zabere cca 1 hodinu času. Dalších cca 60 minut jsem článek pro vás psala.
3. Jaký mám rozpočet?
Ano, váš rozpočet výběr finálního řešení velmi ovlivní. Na začátku si ujasněte jakou variantu financování chcete zvolit.
Obecně máte možnost zaplatit si svůj web jednorázově a snížit následně roční poplatky za doménu a hosting na pár stovek korun ročně. Nebo si v dlouhodobém časovém horizontu připlatíte, budete za svůj web platit vyšší stovky korun měsíčně, ale vyhnete se relativně vyšší počáteční investici.
Kolik je adekvátní platit za svůj web?
Necháte-li si web vytvořit na míru, pak se podle jeho rozsahu ceny pohybují cca od 25.000 Kč až klidně do statisíců Kč. Malé weby na šabloně otevřeného redakčního systému vás vyjdou od 10 do 25.000 Kč. Za hosting a doménu byste neměli platit více než 2.000 Kč ročně. V případě paušálních měsíčních plateb bývají poplatky za hosting a doménu zahrnuty v měsíčním paušálu, pokud si toto nehradíte jinde již sami.
Jaké řešení zvolit?
Z technologického hlediska mohu jednoznačně doporučit redakční systém wordpress. Pro uživatele, který s ním nikdy nepřišel do kontaktu, není ale zcela uživatelsky přívětivý. Naštěstí už existují vhodné doplňky, tzv. pluginy, které vám jeho ovládání převedou do tzv. režimu drag&drop: pracujete v grafickém rozhraní, kde rovnou vidíte to, co tvoříte. Já osobně používám plugin Elementor.
Jak postupovat?
Z dosavadních zkušeností mnoha mých klientů i své vlastní mohu doporučit 2 nejschůdnější cesty:
1. WP + vlastní hosting a doména + drag&drop plugin
Tuto variantu zvládnete sami, vlastními silami, ale pokud se nechcete nořit do tajů wordpressu a technických detailů, pak vám doporučuji si najít šikovného webaře, který vám seskládá alespoň základ: nastaví DNS domény, webhosting, nainstaluje potřebné pluginy (SEO, bezpečnost, Elementor, napojení na Google Analytics a další nástroje, které budete potřebovat).
Do stavby samotného webu se pak už můžete pustit sami, nebo si i tuto část nechat udělat na míru. Záleží to zejména na vašich časových možnostech a rozpočtu.
2. WP + vlastní hosting a doména + web na míru
Šikovná webařka nebo webař je k nezaplacení. Weby na míru jsou jedním z nejlepších řešení, ale jsou dražší a zpravidla se jedná o počáteční investici od 25.000 Kč.
Vhodnou alternativu nabízí Hedviga Nosálová. Web vám postaví na míru podle vašich potřeb na wordpressové šabloně, zajistí vám k němu pravidelnou měsíční podporu a platit můžete formou rozumného měsíčního paušálu, který váš rozpočet a cash flow nezbourá. Dostanete také jasné a průhledné podmínky co v ceně máte.
Čemu se raději vyhnout?
Zdánlivě nejsnadnější a nejrychlejší je využít služeb přednastavených šablon typu Wix, Webnode, Mioweb apod. Toto pohodlné řešení vás může brzo zradit. Snadno můžete narazit na technická omezení (např. se vám nepodaří připojit na službu nebo aplikaci, kterou potřebujete používat).
Osobně mi nejvíce vadí skutečnost, že v okamžiku, kdy vám řešení přestane být z různých důvodů nepohodlné a budete chtít zmigrovat, narazíte. O svůj web kompletně přijdete. Mám Před tím bych chtěla opravdu hodně varovat a toto riziko velmi dobře zvažte.
Ve vztahu s dodavatelem jste v pozici slabšího. Není výjimka, kdy vám dodavatel po vypršení předplaceného období navýší cenu a váš vyjednávací prostor je nula. Stáváte se tak rukojmím svého dodavatele. Ano, můžete zaplatit a zůstat nebo odejít a s tím bohužel i váš web. I toto se bohužel děje. Není nad to, mít nad svým webem 100% kontrolu!
Máte na stole jiné řešení?
Zvažujete-li jinou alternativu, nebo nevíte jak definovat požadavky na dodavatele, nebojte se mne kontaktovat. Vaši situaci s vámi proberu a pomohu vám celým procesem bezpečně projít.