JEŠTĚ VŠECHNO NEZNÁM

Dobrá zpráva na začátek je, že ani nikdy nebudete! Druhý strach, který nás limituje v posunu, změně, rozvoji a rozkvětu je pocit, že nemohu začít, protože přeci ještě všechno neznám. A má rada zní:

Nesnažte se všechno vědět!

Tím samozřejmě nechci říct, že byste se neměli již dále vzdělávat. Naopak, neustálé vzdělávání se a doplňování informací, poznatků, zkušeností a trendů je velmi důležité! Vzdělání a studium však lze také popsat jako tzv. paradox tečky.

circles

Představte si, že nevíte nic, nebo jen velmi málo. Množství těchto informací lze znázornit tečkou. V této fázi si lidé obvykle myslí, že znají všechno 🙂 Něco se ale naučíte a z tečky se stane malý kroužek. Vše co víte, je uzavřeno v tomto kroužku. Oblast, kterou neznáte je dána obvodem kroužku. Čím více se učíte, tím větší je kroužek vašich vědomostí a zároveň se zvětšuje i oblast vašich „nevědomostí“. Nakonec zjistíte, že

ČÍM VÍC VÍM, TÍM VÍC NEVÍM

Znamená to, že se vaše obzory rozšířily natolik, že jste schopni vidět množství vědomostí, které neznáte. Vědět o tom co neznám je fajn, ale mnohem důležitější je koukat dovnitř svého kruhu vědomostí a uvědomit si, jak je veliký! A vážit si nejen toho co umím, ale i času, energie a úsilí, které mě stálo to, abych se vše naučila.

Plochu našeho kruhu vědomostí má každý jinou. Z logiky věci tedy plyne, že radit by měly větší kroužky těm menším. A je váš kroužek velký dost na to, abyste mohli radit? To nejlépe posoudí vaši zákazníci! Pohlížejte na velikost kruhu jako na jednu z vlastností vaší cílové skupiny. O tom, jak se cílové skupiny hledají a určují se dočtete v příspěvku „Znáte své zákaznice?“.

Další články

clubhouse

Fenomén Clubhouse

Fenomén Clubhouse dorazil do Česka. Jak to na nové sociální síti chodí? Co všechno o ní potřebujete vědět? Může být lékem na sociální izolaci.