V poslední době jste zřejmě zaznamenali různé druhy podvodů na sociální síti Facebook. Tento článek pro vás píši proto, abych vás varovala před konkrétními riziky, kterým se vystavujete, pokud na Facebooku zveřejňujete o sobě informace. A nemusí to být jen informace o tom, kde jste právě na dovolené.
Nejnovějším typem podvodu, který se objevil a informovala o něm média souvisel s veřejným seznamem přátel. Pro připomenutí zde je jeden ze článků. Proč byste neměli veřejně ukazovat, kdo je vaším přítelem na Facebooku? Jednoduše proto, že je to snadno zneužitelné. Sami si odpovězte:
Ukázali byste na ulici každému kolemjdoucímu seznam kontaktů ve vašem mobilu?
Odpovíte-li si NE a na Facebooku máte seznam veřejný, čtěte dál.
Veřejný seznam přátel
Díky díky seznamu přátel dokáží podvodníci vytvořit duplicitní účty, prostřednictvím kterých vylákají ze svých obětí několika tisícové částky. K penězům přijdou dříve, než se podvedení lidé stihnou vzpamatovat co se děje. Že vás se to netýká, vy byste se nachytat nikdy nenechali? … 😎
Měli byste vědět, že v digitální době Photoshopu, printscreenů a nechráněných fotografií na Facebooku může kdokoliv vytvořit cokoliv. Například jakékoliv kompromitující materiály a s nimi vás následně začít vydírat. A buďte si jistí, že nyní již nepůjde jen o pár tisícovek. Tím, že necháváte viditelný seznam svých přátel, nabízíte těmto podvodníkům cestu – přesně vědí, na koho se obrátit!
Jste-li vdaná, ženatý, zadaná/ý nebo zasnoubená/ý tím spíše si dejte pozor. Není nic jednoduššího, než začít tím, že materiály ukáže vašemu partnerovi. Pokud nepovolíte, neštítí se tito podvodníci rozeslat to i všem vašim přátelům a klidně i přátelům vašeho partnera.
Ukáži tvému šéfovi co jsi zač
Nestačí? Pokud uvádíte i kde pracujete, buďte si jisti, že to uvidí i váš zaměstnavatel. Pak vysvětlujte okruhu desítek, spíše však stovek lidí, že to co vidí není pravda … Navíc u profesí, které jsou založené na serióznosti a důvěře – typicky realitní makléři a finanční poradci, může takové konání mít i existenční dopady. Specificky tyto profese se nejen svým povoláním netají, ale naopak se jím “chlubí”, protože informaci o svých službách potřebují dostat mezi lidi.
Pokud seznam přátel schováte, nezveřejníte svůj rodinný stav, ale budete dále publikovat příspěvky se statusem veřejné, riziku se ani tak nevyhnete. Nevadí, že informace, které zveřejňujete nejsou nijak závadné a zaslouží si šířit dál. V okamžiku, kdy takový příspěvek některý váš přítel olajkuje, stává se opět veřejnou informací, kdo je vaším přítelem. Navíc přítelem, který vás sleduje, dá se předpokládat, že jste spolu v kontaktu a tím spíše se na tyto lidi vyděrači zaměří.
Jak postupovat v případě, že vás na sociální síti někdo vydírá?
Jediná možná obrana proti vyděrači je s ním NEVYJEDNÁVAT A NEPLATIT.
To znamená:
- Okamžitě ukončit jakoukoliv komunikaci
- Na žádné zprávy nereagovat
- Neříkat mu: Vím, že jsi podvodník, udám Tě!
- Nic nemazat
- Informovat své okolí o situaci, do které jste se dostali a předem je varovat
- Nahlásit vše na Policii ČR
Je nutné zmínit, že tito vyděrači a podvodníci často pocházejí ze zahraničí a v drtivé většině případů se jedná o dobře organizované skupiny. V zemích, ze kterých pocházejí je korupce poměrně běžným jevem. Pravděpodobnost, že je někdo chytí a potrestá je sice minimální, ALE tím, že vše nahlásíte Policii máte možnost zabránit ještě větším škodám.
Policie má nástroje a pravomoci, díky kterým mohou nechat vyděračům zablokovat účty ze kterých komunikují (e-mail, sociální sítě, komunikační platformy) a prohledat sítě, zda materiály, kterými vám vyhrožují někde dále nekolují a pokud ano, tyto zachytit a odstranit.
Nic nemazat
Je proto velmi důležité, abyste nic nemazali, protože ve všech zprávách, které vám zasílají mohou být stopy vedoucí k jejich odhalení a dopadení. V neposlední řadě pak můžete zabránit jejich další činnosti a tomu, aby uškodili někomu dalšímu.
Téma je to neveselé, truchlivé, leč aktuální. Bohužel většina obětí se bojí nebo stydí na Policii zajít. Takové chování je normální a je třeba překonat strach či stud. Mluvíme o problému, kterému je třeba čelit a nenechat se jím zkosit.
Ke zveřejnění tohoto článku mě přivedly informace o posledním způsobu podvodu, který v úvodu zmiňuji. Ačkoliv jsem všechny své přátele na jaře letošního roku varovala, aby alespoň seznamy svých přátel stáhli a nenechávali je veřejnými, neudělal to z nich NIKDO. Bum, pár měsíců na to, je tu zase jiný podvod a opět jeho vznik umožňuje veřejný seznam přátel.
Pochopí-li alespoň jeden čtenář závažnost situace a změní si nastavení ochrany svého FB profilu, splnil tento článek svůj účel.