Nástroje pro prodej vašich e-booků a kurzů

Několik posledních let je trend, že kdo může, prodává na svém webu jednoduché elektronické produkty. Nejčastěji jsou to e-booky nebo online kurzy. K tomu potřebujete nějaký nástroj, který zvládne vytvořit objednávku a vystavit fakturu.

Existují nástroje, které jsou známé, ale pro začínajícího podnikatele nebo nepravidelný prodej mohou být poměrně drahé. A tak jsem začala zkoumat jaké možnosti na trhu máme a zjistila jsem, že variant je více, než se může na první pohled zdát. Vybere si z nich prakticky každý.

Všechny níže uvedené nástroje jsou vhodné pro redakční systém wordpress, který je nerozšířenější platformou pro pro webová řešení.

Základní funkce mají všechny nástroje stejné:

  • vytvořit objednávkový formulář
  • vystavit fakturu
  • spárovat platbu
  • umožnit platbu kartou

Liší se zejména v ceně, kterou za jejich službu zaplatíte, implementací a přívětivostí administrativního rozhraní. Žádný z nich v žádném základním parametru nepokulhává, fungují všechny stejně kvalitně. Srovnávací tabulku cen naleznete na konci tohoto článku.

Vybírejte si je zejména podle svých technických dovedností a obchodních plánů:

  • Pokud prodejní formulář potřebujete pro občasný prodej vašeho kurzu, opatrně vybírejte ty, u nichž musíte platit pravidelný měsíční paušál. Zvažte také zavedení možnosti platby kartou – pokud na platební bráně nesplníte minimální měsíční obrat, budete muset platit měsíční paušál, který se pohybuje okolo 200 Kč měsíčně.
  • Plánujete-li pravidelný a intenzivní prodej přes své stránky, pak pro vás může být zajímavý nástroj s měsíčním fixem. I na vás se však vztahují poplatky za platební bránu, pokud nesplníte požadované obraty

Pro obě výše uvedené skupiny pak může být zajímavé řešení skrze wordpress pluginy, avšak jejich implementace a nastavení vyžaduje alespoň mírně pokročilé technické dovednosti. Pokud jimi neoplýváte, na trhu se nachází mnoho zkušených dodavatelů, kteří vám implementaci zajistí na míru. Nemusíte se bát, není to nic složitého ani časově náročného a taková implementace není drahá.

Co je to plugin

Plugin je modul, který byl vyvinut a naprogramován, aby plnil přesně dané funkce – v našem případě, aby zajistil prodejní stránku a vystavoval faktury. Je to podobné, jako když si do mobilního telefonu stahujete aplikaci. U wordpressu se těmto aplikacím říká plugin.

Tyto pluginy naleznete ke stažení nebo zakoupení buď na stránkách jejich vývojářů, nebo můžete velké množství pluginů vyhledat přímo v administraci wordpressu. Mnohé jsou zdarma a mají neméně zajímavé a užitečné funkce – od anti-spamu až po rezervační systémy a prodeje vstupenek.

Jaké aplikace nám pomohou s prodejem našich produktů?

FAPI

Historicky první a zřejmě nejznámější modul pro prodej jednodruhových produktů (e-book, webinář, školení apod.), který patří do rodiny produktů Smartselling. Primárně je postaven pro webovou šablonu Mioweb, ale funguje na jakémkoliv wordpressovém webu. Jeho implementace a aktivace patří k těm nejjednodušším: pokud FAPI zakoupíte rovnou s miowebem, máte ho aktivní již při spuštění webu. Stačí nastavit potřebné údaje pro prodej a jedete.

Za služby FAPI platíte formou měsíčního paušálu bez ohledu na celkový obrat objednávek. Platíte tedy i tehdy, když neprodáváte.

SimpleShop

Přišel na trh jako přímý konkurent FAPI. Firmě se však daří a tak z jejich dílny můžete znát například také nástroj pro tvorbu a správu faktur Vyfakturuj. SimpleShop si můžete instalovat do jakéhokoliv wordpressového webu, včetně miowebu – plugin jednoduše na stránky nahrajete a aktivujete. Aby SimpleShop a váš web spolu mohli komunikovat a vyměňovat si informace, propojíte je přes tzv. API.

Není to nic složitého. API klíč je řádek alfanumerických znaků, a jednoduše ho nakopírujete do jasně určených polí. Co má SimpleShop opravdu dobré je nápověda – jednoduchá, stručná a opravdu krok za krokem. Neztratí se ani lajk.

Za služby SimpleShopu se platí procentem z celkového obratu objednávek. Když neprodáváte, neplatíte.

Fakturace pro WordPress

Jednoduchý plugin, který nainstalujete do wordpressu a prodáváte. Je to relativně nový projekt, dalo mi celkem práci ho najít. A není divu. Dosud fungovali jen na Facebooku jako skupina, webové stránky spustili v říjnu 2018.

Za Fakturace pro WordPress platíte jen jednou při nákupu samotného pluginu. Pak už žádné měsíční paušály ani procenta z obratu neplatíte.

Woocommerce Fakturoid Plugin

Pokud pro vystavování faktur používáte Fakturoid, pak pro vás může být zajímavá tato alternativa. Jedná se o plugin určený pro woocommerce prostředí, což je e-shopová varianta wordpressu a jeho funkcí je vystavování faktur přímo ve fakturoidu. Vše tak budete mít na jednom místě. Pokud máte jen samotný web na wordpressu, musíte si k tomuto pluginu naimplementovat také plugin woocommerce, aby vám fungoval. Jste-li začátečník nebo pouhý uživatel wordpressu, doporučuji vám na nastavení oslovit někoho, kdo má již pokročilejší zkušenosti.

Za Woocommerce Fakturoid Plugin platíte jen jednorázový poplatek za pořízení pluginu, který není nijak vysoký. A pak už nic. Jen paušál za Fakturoid, ale ten platíte i bez toho. Plugin Woocommerce je zdarma a vyhledáte ho přímo v administrace wordpressu.

Srovnávací tabulka cen jednotlivých nástrojů

Podrobné podmínky a ceník naleznete na stránkách jednotlivých dodavatelů

 

Jednorázově při pořízení

Měsíční paušál

Procento z obratu

fapi

NE

190 Kč nebo

690 Kč nebo

1.290 Kč

NE

simpleshop

NE

NE

5%, max. 1.500 Kč/měsíc

fakturace pro wordpress

2.900 Kč

NE

NE

fakturoid plugin

2.066 Kč

NE

NE

Ceny jsou uvedeny bez DPH a jsou aktuální ke dni zveřejnění tohoto článku tak, jak je dodavatelé prezentují na svých webových stránkách

Další články

clubhouse

Fenomén Clubhouse

Fenomén Clubhouse dorazil do Česka. Jak to na nové sociální síti chodí? Co všechno o ní potřebujete vědět? Může být lékem na sociální izolaci.