POTŘEBUJI MÍT VLASTNÍ WEBOVÉ STRÁNKY, ALE NEVÍM JAK NA TO.

Každá z nás, která se rozhodne podnikat se dříve či později dostane do bodu, kdy si uvědomí, že potřebuje své webové stránky. Prezentaci sama sebe, svých produktů nebo služeb.

Internet sice používáte, co potřebujete, umíte si najít, ale tohle jste nikdy nedělala. Máte pocit, že je to nad vaše síly. Poptáváte manžela, syna nebo jiného zdatného teenagera v rodině, který by byl schopen a ochoten to pro vás udělat.

Poznáváte svoji situaci?

Pokud se zrovna v takové situaci nacházíte (nebo brzo budete), nevěšte hlavu. Nemusíte trávit hodiny na internetu hledáním informací, abyste vůbec zjistila CO ke zprovoznění stránek potřebujete a další hodiny tím, že budete hledat a vybírat KDE, ZA KOLIK a u KOHO stránky pořídíte.

V následujících řádcích najdete jednoduchý návod jak si vlastní stránky vytvořit a co k tomu budete potřebovat.

Ke zprovoznění stránek potřebujete:

  1. Doménu
  2. Hosting webu
  3. Email hosting
  4. Šablonu

DOMÉNA

Doména je vaše adresa na internetu, například www.marketakarman.cz. Název domény volte co nejjednodušší. O tom jak správně vybrat název domény se dočtete v příspěvku Jak si správně vybrat doménu.

Doménu si můžete zaregistrovat u tak zvaného registrátora (společnost mají oprávnění k registraci domén). Dnes je stále běžnější, že vám registraci domény poskytne i společnost, u které budete mít hosting vašeho webu. Toto řešení mohu doporučit, máte tak vše pod jednou střechou a nemusíte se starat o nastavování tzv. DNS záznamů.

České domény (přípona .CZ) se dnes prodávají za cca 150 – 200 Kč ročně

HOSTING WEBU

Zní to možná strašidelně, ale hosting není nic jiného než server (rozuměj výkonný počítač), na kterém fyzicky hostují = sedí vaše stránky. Jedná se o tzv. webhosting.

Pokud máte vaši doménu registrovanou u jiného dodavatele, než u koho máte webhosting, pak je u vašeho registrátora nutné nastavit tzv. DNS záznamy. DNS záznam serverům říká, kde a na jaké adrese, vaše stránky sedí, kam se mají zasílat a odesílat emaily. Jaké konkrétní hodnoty máte zadat vám vždy sdělí společnost, u které máte webhosting. Do DNS záznamu se dostanete zpravidla přes uživatelské rozhraní u registrátora domény.

S hostingem webu se zpravidla v jednom balíčku dnes nabízí automaticky i hosting emailu. Vaše emaily mohou fyzicky sedět na stejném serveru ale mohou být i zcela někde jinde.

Cena hostingu je rozdílná. Záleží kolik místa budete potřebovat, zda budete využívat databáze (kolik a jaké) apod.

Pro jednoduché webové stránky, které nejsou e-shopem, vám bohatě postačí prostor o velikosti jednotek GB.

Cena hostingu se obvykle pohybuje od tří desítek do stovek korun měsíčně.

EMAIL HOSTING

Hosting emailu (email hosting) je místo, server, kde bude uložena vaše pošta. Zpravidla to bývá stejné místo, kde budete mít uloženou i vaši webovou stránku. Cena hostingu za email je tak obvykle již zahrnuta v ceně webhostingu. V některých případech vám samotný email hosting může nabídnout registrátor vaší domény. Mám však zkušenost, že je to dražší, než si jinde objednat webhosting a email dohromady.

ŠABLONA

Šablona je prostředí ve kterém vytváříte vlastní stránky. Šablony jsou dnes již uživatelsky hodně přívětivé. Nemusíte se trápit tím, že byste se musely učit programovat. Šablony zpravidla fungují tak, že se u poskytovatele šablony ve vašem prohlížeči (Google Chrome, MS Explorer apod.) přihlásíte do prostředí pro správce stránek a pak už jen klikáte na připravené ikony a vkládáte jednotlivé prvky – textové pole, obrázek, odkaz, formulář…apod.

Při výběru šablony dbejte na 2 základní elementy:

  • grafika a
  • přizpůsobení pro mobilní zařízení.

Grafické provedení je velmi důležité a rozhodně ho nepodceňujte. Inspirujte se: www.unicreditbank.cz,  www.mioweb.cz, www.lucieharnosova.cz

Každý rok prudce stoupá počet lidí, kteří si stránky prohlížejí ze svých mobilních zařízení – přes mobily a tablety. Umožněte i jim si prohlédnout vaše stránky. Pokud se stránky automaticky přizpůsobují velikosti zařízení na kterém je prohlížíme, označují se jako tzv. responzivní. Vyhněte se proto šablonám, které nejsou responzivní.

Máte pocit, že potřebujete se založením vašich stránek pomoci? Nechte mi na sebe kontakt, ráda vám poradím.

Pomohl vám tento článek? Podělte se o něj se svými přáteli

Další články

clubhouse

Fenomén Clubhouse

Fenomén Clubhouse dorazil do Česka. Jak to na nové sociální síti chodí? Co všechno o ní potřebujete vědět? Může být lékem na sociální izolaci.